Pouť krajinou pořádáme každoročně od r. 2006, tedy od založení ZO SZ Jílové po různých zajímavých trasách. Vždy se někde protne s trasou plánované západní varianty dálnice D3 a občany, kteří mají jiné starosti, přiměje k zamyšlení, o jaké hodnoty by mohli přijít.


Pouť krajinou, která možná nebude 2015

Na radlické návsi, startu jubilejní 10. Pouti krajinou, mě mile překvapil počet 84 dospělých poutníků, 18 dětí a 12 psů. Akci pořádali jílovští Zelení s Krajinou 2000 a Okrašlovacím spolkem. Magnetem zájmu byl zejména geolog a spisovatel Václav Cílek, který se přes zdravotní indispozici pouti zůčastnil. Cestou přes Sirotčí strouhu a Skalku městský zastupitel Pavel Hrabec na mapě ŘSD poutníkům demonstroval dálniční záměr.

V cíli cesty, u lázeňské kaple svatého Václava, besedoval Václav Cílek s poutníky o mnoha tématech, od proměn zdejší krajiny až po současné (a budoucí) globální problémy. Z tohoto spektra uvádím dva postřehy: Suborbie, vznikající podél dálnic v přitažlivé krajině, zámožní majitelé opouštějí po zániku této přitažlivosti. Obyvatelům zůstává degradované prostředí. A k aktuální masové migraci - je třeba najít rovnováhu mezi solidaritou s lidmi z Asie, Afriky a solidaritou s vlastními potomky.

Po besedě následovalo divadelní představení O bílé kočičí princezně, které potěšilo nejen děti, i dospělí vděčně shlédli příběh, který pro změnu dopadl dobře. Bonbónkem pak byl v kapli koncert Alžběty Trojanové, která za doprovodu harfy zpívala české, moravské a slovenské lidové písně. Koncert zakončila krásnou irskou baladou. Závěrečné opékání vuřtů se protáhlo do večerních hodin. Tématem neformálních debat byl i průchod západní varianty dálnice D3 Jílovskem, náročností a náklady srovnatelný s pražskou Blankou, při řádově nižším vytížení. Těšíme se za rok na shledanou na 11. Pouti krajinou...

                                                                                                                                                                                               Otakar Šmíd


Pouť krajinou, která možná nebude - 2014

Sraz poutníků v sobotu 4. října v 10 hodin na vlakovém nádraží v Jílovém.

Putovat budeme po břehu Sázavy do Luk pod Medníkem a vrátíme se vlakem. Vhodné pro děti, seniory i pejsky.


Pouť krajinou, která možná nebude - archiv

27.08.2014 00:42

Pouť krajinou, která nebude II. ročník

Tak nazvala fotografii profesionální fotografka Lucie Pařízková. Vzhledem k tomu, že to bylo v období vrcholící krize uvnitř krajské organizace kvůli umístění Vladimíra Zubova na kandidátce do krajského zastupitelstva, nebyla daleko od pravdy.

Celý článek

—————

27.08.2014 00:30

Potřetí jsme šli „Pouť krajinou, která možná nebude“

2/2008 Proti živelné pohromě nebo válce mají megalomanské projekty tu výhodu, že lidé mohou předem projít krajinu a současný stav porovnat s tím, co se chystá. To je cílem uvedené Pouti krajinou, jejíž třetí ročník proběhl 31. května letošního roku. Termín jsme posunuli ze 7. června, kvůli...

Celý článek

—————